Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 marca 2011 r., sygn. I FSK 417/10

Odpłatna dostawa towarów, jako przedmiot opodatkowania podatkiem VAT, oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Skoro definicja towaru zamieszczona w art. 2 pkt 6 u.p.t.u. stała się przedmiotem interpretacji sądowej, w wyniku której Sąd pierwszej instancji przyjął, że nie obejmuje ona udziału w prawie do rzeczy, to bez zakwestionowania rozumienia pojęcia "towar" Minister Finansów nie mógł skutecznie wywieść, że wykładnia art. 7 ust. 1 u.p.t.u. dokonana przez ten Sąd była wadliwa.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 października 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 775/09 w sprawie ze skargi P. P. na interpretację Ministra Finansów z dnia 30 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. P. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej

1.1. Przedmiotem skargi kasacyjnej był wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 października 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 775/09, którym uchylono wydaną P.P. (dalej: Skarżący lub Wnioskodawca) interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 marca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji przebieg postępowania

2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i jego uzupełnieniu Wnioskodawca podał, że: - planuje zawrzeć w formie aktu notarialnego umowę zniesienia współwłasności nieruchomości składającej się z działek nr 339 [...] i 341[...], w ten sposób, iż nabędzie na własność całą działkę nr 341 [...], natomiast pozostali dwaj współwłaściciele nabędą na własność po połowie działkę nr 339 [...]; - Wnioskodawca dokona nabycia w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi obrót nieruchomościami; - wartość tak nabytej działki będzie jednak przewyższać wartość udziału we współwłasności o kwotę 185.000 zł i dlatego strony zawrą umowę z obowiązkiem "spłaty" tej kwoty przez Wnioskodawcę; - w celu zwolnienia się z tego zobowiązania Wnioskodawca przeniesie w trybie art. 453 K.c. (datio in solutum) na rzecz pozostałych współwłaścicieli po połowie własność działki nr 361 [...] z innej nieruchomości, o wartości 185.000 zł, a pozostali współwłaściciele wyrażą zgodę na przeniesienie na ich rzecz udziałów w tej nieruchomości; - działka nr 361 [...] stanowi własność Wnioskodawcy na podstawie umowy częściowego zniesienia współwłasności z 2005 r., gdzie pierwotne nabycie współwłasności nieruchomości, z której następnie została wydzielona ta działka nastąpiło w 2004 r. w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej; - działki nr 339 [...] i 361 [...] w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są na cel usług z towarzyszącymi parkingami i zielenią urządzoną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00