Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 14 stycznia 2010 r., sygn. I GSK 932/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Sędziowie NSA: Maria Myślińska Marzenna Zielińska Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. T. "B." E.-I. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 10 maja 2007 r. sygn. akt III SA/Kr 22/07 w sprawie ze skargi B. T. "B." E.-I. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług postanawia: odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 10 maja 2007 r., sygn. akt II SA/Kr 22/07, oddalił skargę B. T. "B." E.-I. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2005 r., nr [...], dotyczącą odmowy wznowienia postępowania w sprawie.

Referując stan faktyczny sprawy Sąd stwierdził, że w dniu [...] kwietnia 2004 r., na podstawie dokumentu SAD nr [...], skarżąca zgłosiła do procedury celnej dopuszczenia do obrotu importowany z Turcji towar. Naczelnik Urzędu Celnego w N. T. decyzją z dnia [...] lipca 2004 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i kodu taryfy celnej. Kwota 30.057,60 zł, określona przez organ jako należna kwota podatku od towarów i usług z tytułu importu, została rozliczona ze złożonego uprzednio przez stronę zabezpieczenia.

W piśmie z dnia [...] września 2005 r. skarżąca zwróciła się do Urzędu Celnego ponownie z prośbą o wszczęcie postępowania dotyczącego ww. zgłoszenia celnego, ponieważ Urząd Skarbowy w R. M. odmówił zwrotu wpłaconego podatku za towar, który uległ przepadkowi, a także o wydanie właściwej decyzji. Jako przesłankę uchylenia wcześniejszej decyzji wskazała wyrok sądu powszechnego orzekający przepadek towaru na rzecz Skarbu Państwa na podstawie art. 30 § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. Nr 10, poz. 17 ze zm.) oraz nakazujący zniszczenie dowodów rzeczowych przechowywanych w magazynie organu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00