Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2008 r., sygn. I FSK 763/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1270/06 w sprawie ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 czerwca 2006 r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności skarżącego jako osoby trzeciej za zaległości podatkowe 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz P. S. kwotę 800 zł (słownie: osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1270/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę P. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 czerwca 2006 r. w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności Skarżącego jako osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółki z o.o. "O." z siedzibą w S. w podatku od towarów i usług za sierpień 2002 r.
Z akt sprawy wyłania się następujący przebieg postępowania. Zaległość podatkowa spółki O. wynika z decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W, którą organ określił Spółce kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za sierpień 2002 r.
Na skutek wniesionego przez Stronę odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia 23 marca 2006 r., orzekającej o odpowiedzialności Skarżącego jako osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółki z o.o. "O." z siedzibą w S. w podatku od towarów i usług za sierpień 2002 r., Dyrektor Izby Skarbowej w W., po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, utrzymał decyzję organu podatkowego pierwszej instancji w mocy. Wskazał, że w przedmiotowej sprawie istnieją przesłanki do przeniesienia odpowiedzialności na P. S. - byłego członka zarządu spółki z o.o. "O.", za zaległości podatkowe tej spółki. Z materiału dowodowego zebranego w sprawie wynikało, że P. S. w momencie powstania zobowiązania w podatku od towarów i usług za sierpień 2002 r. pełnił obowiązki prezesa zarządu spółki i był jedynym jej udziałowcem, spółka zaległej kwoty nie wpłaciła na konto właściwego Urzędu Skarbowego, egzekucja administracyjna z majątku spółki z o.o. "O." okazała się w całości bezskuteczna, w związku z czym umorzono to postępowanie, a były członek zarządu nie wykazał istnienia przesłanek, które pozwoliłyby na odstąpienie od orzeczenia o odpowiedzialności. Nie podał też mienia spółki, z którego mogłaby być skutecznie prowadzona egzekucja.