Wyrok NSA z dnia 29 września 2010 r., sygn. I FSK 1274/09
Błędne zastosowanie (bądź nie zastosowanie) przepisów materialnoprawnych każdorazowo pozostaje w ścisłym związku z ustaleniami stanu faktycznego sprawy. Tym samym, więc zasadniczo oznaczać to będzie brak możliwości skutecznego powoływania się na zarzut niewłaściwego zastosowania prawa materialnego, o ile równocześnie nie zostaną także zakwestionowane ustalenia faktyczne, na których oparto skarżone rozstrzygnięcie.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gospodarstwa R. I. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 16 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Ol 136/09 w sprawie ze skargi Gospodarstwa R. I. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w I. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Gospodarstwa R. I. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w I. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16.04.2009 r., sygn. I SA/Ol 136/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę G. sp. z o.o. z siedzibą w I. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20.11.2008 r. w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Sąd, przybliżając dotychczasowy przebieg postępowania interpretacyjnego wskazał, że z przedstawionego przez spółkę we wniosku o udzielenie interpretacji stanu faktycznego wynikało, że prowadzi ona działalność w zakresie hodowli ryb w stawach i obwodach rybackich. W ramach tej działalności dokonuje sprzedaży ryb do samodzielnego połowu na podstawie umowy cywilnoprawnej tzw. zezwolenia na połów ryb. Warunki tego połowu ściśle określa regulamin. Określa on dla kupującego limity - dotyczące ilości, gatunku i wielkości ryb, jakie może on złowić i nabyć na własność. Zezwolenie jest odpłatne. W ramach dokonanej sprzedaży kupujący może uzyskać przy pomocy własnych, dozwolonych prawem środków (amatorski połów ryb) określoną ilość ryb, stanowiących własność spółki.