Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Ol 136/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski ( spr. ) Sędzia WSA Renata Kantecka Protokolant Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Spółki A na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu "[...]"został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zezwoleń na amatorski połów ryb.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Gospodarstwo Rybackie A. sp. z.o.o w I. prowadzi działalność w zakresie hodowli ryb w stawach i obwodach rybackich na podstawie umowy dzierżawy prawa do rybackiego użytkowania. W ramach niej dokonywana jest m.in. sprzedaż ryb do samodzielnego połowu na podstawie umowy cywilnoprawnej tzw. zezwolenia na połów ryb. Warunki tego połowu ściśle określa regulamin. Zgodnie z nim, kupujący ma określoną limitami liczbę, gatunek i wielkość ryb, jaką może w ramach zawartej umowy złowić i nabyć na własność. Przedmiotowe zezwolenie podlega opłacie. W ramach dokonanej sprzedaży kupujący może uzyskać przy pomocy własnych, dozwolonych prawem środków (amatorski połów) określoną ilość produktów (ryb), stanowiących własność Spółki.

W związku z powyższym Gospodarstwo Rybackie A spółka z o.o. zwróciła się z pytaniem: Czy sprzedaż ryb świeżych, poprzez odpłatne zawarcie umowy zezwalającej na samodzielny połów ryb na obszarach obwodów rybackich lub stawów dzierżawionych przez Wnioskodawcę, której to potwierdzeniem jest "pozwolenie na połów ryb" jest opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 3%?

Gospodarstwo Rybackie A spółka z o.o. wskazała, iż zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 1999 r., Nr 66, poz. 750 ze zm.), ryby i inne organizmy wodne żyjące w wodzie stanowią jej pożytki, a do ich pobierania uprawniony jest właściciel gruntów pod stawami rybnymi, a w obwodzie rybackim osoba władająca tym obwodem na podstawie umowy zawartej z właściwym organem administracji publicznej. Spółka jako użytkownik rybacki w/w obwodów, prowadzi w nich racjonalną gospodarkę m. in. poprzez zarybianie oraz pobieranie z nich pożytków w postaci ryb. Własność ryb nabywana jest po ich odłączeniu jako pożytku od wody, czyli z chwilą ich wyłowienia (art. 190 kc.). Spółka może przekazać część swoich uprawnień do pozyskiwania pożytków wędkarzowi (kupującemu) poprzez udzielenie jemu zezwolenia na amatorski połów ryb rozumianego w świetle ustawy o rybactwie śródlądowym, jako pozyskiwanie przy pomocy wędki lub kuszy. Zatem przedmiotem umowy zawartej pomiędzy Spółką, a wędkarzem jest zgoda na pozyskanie odpowiedniej liczby ryb stanowiących de facto pożytki Spółki. Tym samym sprzedaż zezwolenia jest umową cywilnoprawną na sprzedaż ryb pozyskiwanych przez wędkarza (w ramach samodzielnych działań) z użytkowanych przez Spółkę obwodów rybackich. Z kolei zezwolenie stanowi potwierdzenie zawarcia ww. umowy. Cena sprzedaży określana jest ryczałtowo, gdyż przy uwzględnieniu regulaminu, wędkarz nie może pozyskać więcej niż zakłada to sprzedający w ramach umowy. Ryby z chwilą ich pozyskania stają się własnością Spółki, a następnie w ramach zawartej umowy kupującego. Zawieranie tego typu umów jest dopuszczalne w świetle Kodeksu cywilnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00