Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 12 października 2010 r., sygn. I FSK 1611/09
Skoro usługa biegłego świadczona jest "w interesie publicznym, którym jest dobro wymiaru sprawiedliwości", jej odbiorcą (konsumentem) są niewątpliwie organy szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości, które z tego tytułu przyznają biegłym stosowne wynagrodzenie.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA del. Mirosław Surma, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 12 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 marca 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 88/09 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 24 stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacja prawa podatkowego) 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 20 marca 2009 r. (sygn. akt III SA/Gl 88/09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 24 stycznia 2006 r., nr [...] w przedmiocie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z 24 października 2005 r., stanowiącego interpretację w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności biegłego sądowego. Wnioskiem z 8 sierpnia 2005 r. Skarżący zwrócił się bowiem do organu pierwszej instancji o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania czynności wykonywanych przez biegłego sądowego z zakresu kryminalistycznej ekspertyzy dokumentów na mocy postanowień organów procesowych. W ocenie strony, biegły sądowy, wykonujący ekspertyzy na mocy postanowień organów procesowych (sądów, prokuratury, organów dochodzeniowo-śledczych) nie jest podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca wskazał, że podstawę prawną eksperckiej działalności biegłych sądowych stanowią przepisy prawa materialnego i procesowego, które ustalają pozycję biegłego sądowego jako podrzędną organowi procesowemu, a jednocześnie przesądzają o publicznoprawnym charakterze stosunku wiążącego obie te strony. Nadto wskazał, iż zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u.") jej przepisów nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. W ocenie podatnika taka sytuacja ma miejsce w przypadku relacji: organ procesowy - biegły. Wnioskodawca stwierdził ponadto, że zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 u.p.t.u. czynności wykonywanych przez biegłego sądowego nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, a w konsekwencji nie jest on podatnikiem podatku od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right