Wyrok NSA z dnia 24 września 2010 r., sygn. II FSK 848/09
W przypadku, gdy przepis podatkowy nie uzależnia możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów od skutku wywołanego przez określoną czynność prawną a poniesienie tego wydatku spełnia przewidziane w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kryteria, zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów (przy braku przesłanek negatywnych wynikających z art. 16 ust. 1) jest prawidłowe, pomimo że do jego powstania doszło w wyniku nieważnej na gruncie prawa cywilnego umowy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędziowie NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), WSA del. Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Anna Dziosa, po rozpoznaniu w dniu 24 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia P. [...] "P." w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Gl 636/08 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia P. [...] "P." w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 23 kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2002 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz Stowarzyszenia P. [...] "P." w Z. kwotę 4.797 (cztery tysiące siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania w sprawie
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 18 grudnia 2008 r., I SA/Gl 636/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Stowarzyszenia "P" w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 23 kwietnia 2008 r., uchylającą decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z 27 listopada 2007 r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2002 r.
2. Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez sąd pierwszej instancji stanie faktycznym: stowarzyszenie w 2002 r. nie prowadziło działalności gospodarczej, jego członkowie nie opłacali również składek. Źródłem przychodów były darowizny pieniężne i rzeczowe oraz odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Darowizny zbierano w formie wpłaty na konto, przyjmowania ofiar w gotówce przez osobę przeprowadzającą zbiórkę, sprzedaży cegiełek oraz darów rzeczowych. Do zbiórek publicznych stowarzyszenie zatrudniało osoby na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Stan cegiełek nie był ustalany na koniec poszczególnych miesięcy, a jedynie na koniec roku. Jednakże w wyniku kontroli stwierdzono, iż zaewidencjonowana wartość sprzedaży cegiełek jest niższa od wyliczonej przez kontrolujących (różnica 3.230 zł). Różnicę tę wyjaśniono tylko do kwoty 917 zł.