Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2010 r., sygn. I FSK 869/09

Podwójne opodatkowanie stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości i powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 84 oraz w art. 217 Konstytucji RP, jak również niedopuszczalne jest na gruncie podatku od wartości dodanej, co wynika z art. 8 ust. 1, art. 9 ust. 3 oraz art. 14 ust. 2 VI Dyrektywy VAT.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 1362/08 w sprawie ze skargi P.H. B. Spółka jawna w C. na interpretację Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 23 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 1362/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi PH B. sp.j. w C. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 7 sierpnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz zasądził na rzecz skarżącej spółki koszty postępowania.

1.2. Sąd wskazał, że wnioskiem z 14 maja 2008 r. spółka zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów o podatku od towarów i usług. We wniosku strona podała, że dokonuje zakupu towarów handlowych od swoich kontrahentów. Z niektórymi z nich zawarła umowy, z których wynika, że za osiągnięcie określonej wielkości zakupów w określonym umownie okresie rozliczeniowym tj. miesiącu, kwartale, lub roku, spółce przysługuje od kontrahenta określona kwota pieniężna - premia pieniężna (bonus), miesięczna, kwartalna, roczna. Wobec tego spółka wystąpiła do organu podatkowego z pytaniem: czy otrzymanie od jej kontrahentów premii pieniężnych powoduje powstanie po stronie spółki obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00