Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Gl 1362/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Karpińska, Sędziowie Asesor WSA Marzanna Sałuda (spr.), Sędzia WSA Mirosław Kupiec, Protokolant Ref. Anna Tymowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" G. P., A. D., A. D. Sp. j. w C. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług - interpretacja prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] złotych (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

P. H. "A" Sp. j. w C. (dalej przywoływane jako "Spółka"), wnioskiem z dnia [...] r., który to wniosek wpłynął do Izby Skarbowej w K. w dniu [...] r. zwróciła się do Ministra Finansów - reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w K., z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymywanych premii pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku Spółka wskazała, że dokonuje zakupu towarów handlowych od swoich kontrahentów. Z niektórymi z nich zawarła umowy, z których wynika, iż za osiągnięcie określonej wielkości zakupów w określonym umownie okresie rozliczeniowym tj. miesiącu, kwartale, lub roku Spółce przysługuje od kontrahenta określona kwota pieniężna - premia pieniężna (bonus), miesięczna, kwartalna, roczna. W związku z powyższym Spółka sformułowała następujące pytanie:

Czy otrzymanie przez Spółkę od jej kontrahentów premii pieniężnych powoduje powstanie po stronie spółki obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki premia pieniężna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie stanowi dostawy towarów, nie jest też rabatem, nie można jej też uznać za usługę. Premia jest zapłatą za dokonywanie określonej wielkości zakupów, które to mieszczą się w zakresie czynności opodatkowanej przez kontrahentów w postaci dostawy towarów. Na określony pułap obrotów składa się odpowiednia liczba transakcji sprzedaży - dostawy towarów. Opodatkowanie jako usługi świadczonej przez spółkę nabycia określonej wielkości towarów prowadziłoby do podwójnego opodatkowania tej samej czynności. Raz jako sprzedaży (dostawy) drugi jako zakupu (świadczenia usługi) przez nabywcę tego samego towaru, w ramach tej samej transakcji. Zdaniem spółki wypłacanie premii pieniężnych jest obojętne z punktu widzenia podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00