Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. II OSK 246/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie Sędzia NSA Jacek Chlebny /spr./ Sędzia NSA Wiesław Kisiel Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 18 lutego2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 listopada 2007 r. sygn. akt IV SA/Wa 2057/07 w sprawie ze skargi L.K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L.K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2007 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W dniu 10 października 2005 r. skarżący wystąpił o stwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego. W trakcie postępowania ustalono, że L.K., syn A. i B., urodził się w 1927 r. w W. i mieszkał tam do 1946 r. Skarżący posiadał obywatelstwo polskie. W 1946 r. skarżący opuścił Polskę i wyjechał do Palestyny, zaś 14 maja 1948 r. nabył obywatelstwo izraelskie. W toku postępowania administracyjnego skarżący przestawił kopię zaświadczenia z 27 listopada 2005 r. wydanego przez Siły Obrony Izraela, zawierającego informację, iż od 22 sierpnia 1950 r. do 12 lutego 1979 r. był żołnierzem sił rezerwowych wojsk izraelskich. W treści zaświadczenia zastrzeżono, że dokument ten nie świadczy o tym, czy starszy sierżant L.K. służył lub nie w regularnej albo zawodowej służbie wojskowej. Skarżący uchylił się jednak od przesłania, na wezwanie organów, zaświadczenia o przebiegu pełnej służby wojskowej. Złożony do akt sprawy życiorys skarżącego zawiera jego oświadczenie, z którego wynika, że w latach 1950-1979 skarżący wbrew swej woli został zmobilizowany do sił rezerwowych w wojsku izraelskim, nie odbywał służby czynnej i mimo podjętych prób nie mógł uzyskać innego zaświadczenia z wojska niż te, które zostało organom przekazane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00