Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2009 r., sygn. I OSK 1435/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec del.WSA Maria Werpachowska Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 czerwca 2008 r. sygn. akt IV SA/Gl 95/08 w sprawie ze skargi J. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 czerwca 2008 r., sygn. akt IV SA/Gl 95/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] listopada 2007r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Częstochowa z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny i prawny sprawy: Prezydent Miasta Częstochowy decyzją z dnia [...] lipca 2007 r., Nr [...], na podstawie art. 36, art. 104 K.p.a. i art. 7 ust. 1, ust. 1 a i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 156, poz. 1817), odmówił przyznania J. H. dodatku mieszkaniowego.

Organ wskazał, że strona spełnia podstawowe przesłanki niezbędne do przyznania dodatku mieszkaniowego, jednakże w wyniku wywiadu środowiskowego oraz na podstawie deklaracji o stanie majątkowym stwierdzono wystąpienie rażącej dysproporcji między wykazanymi dochodami a faktycznym stanem majątkowym, wskazującym na możliwość uiszczania wydatków związanych z zajmowanym mieszkaniem wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe.

W odwołaniu od tej decyzji J. H. powołał się na prawomocne wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zapadłe we wcześniejszych sprawach toczących się w tym zakresie o sygn. akt IV SA/Gl 358/05; IV SA/Gl 461/06; IV SA/Gl 462/06. Dodatkowo przytoczył pogląd zawarty w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 sierpnia 2006 r. I OSK 1198/05, zgodnie z którym dodatek mieszkaniowy może być przyznany takim osobom, które w opinii publicznej uznane są za majętne (np. współwłaścicielom domów, czy odrębnych lokali mieszkalnych), o ile wykażą, że ich sytuacja dochodowa odpowiada ustawowym kryterium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00