Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. I OSK 328/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec Tomasz Zbrojewski Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 stycznia 2009 r. sygn. akt IV SA/Po 282/08 w sprawie ze skargi K. Ś. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odsetek od uposażenia i świadczenia potrąconego przy wypłacie uposażenia 1. uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej rozstrzygnięcia o odsetkach od uposażenia i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu; 2. oddala skargę kasacyjną w pozostałej części; 3. zasądza od K. Ś. na rzecz Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu kwotę 110 (sto dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. akt IV SA/Po 282/08, uchylił decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Wojskowego Komendanta Uzupełnień Poznań z dnia [...] maja 2008 r., nr [...] w przedmiocie odsetek od wypłaconego uposażenia i świadczenia potrąconego przy wypłacie uposażenia.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym sprawy.
Dowódca Wojsk Lądowych decyzją z dnia [...] kwietnia 2006 r. nr [...] stwierdził nieważność decyzji Dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego (dalej POW) z dnia [...] listopada 2002 r. o wypowiedzeniu chor. K. Ś. stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej.
Następnie Wojskowy Komendant Uzupełnień Poznań 1 decyzją z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] odmówił przyznania K. Ś. odsetek od wypłaconego uposażenia oraz świadczenia potrąconego przy wypłacie uposażenia. Organ wskazał przy tym, że zgodnie z art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. Nr 179, poz. 1750 z późn. zm. - dalej ustawa z dnia 11 września 2003 r. lub ustawa o służbie wojskowej) tylko w razie zwłoki w wypłacie uposażenia żołnierzowi zawodowemu przysługują odsetki ustawowe od dnia, w którym uposażenie stało się wymagalne. Instytucja zwłoki (art. 476 k.c.) uwarunkowana jest winą, której organowi przypisać nie można. Po stwierdzeniu nieważności decyzji o wypowiedzenia stosunku służbowego stronie wypłacono bowiem niezwłocznie wszystkie zwaloryzowane świadczenia. Ponadto żołnierz w spornym okresie nie pełnił służby. Otrzymał świadczenie z tytułu zwolnienia ze służby, a potem świadczenia emerytalne. Po przywróceniu do służby odmówił zwrotu tych świadczeń. Roszczenie o odsetki nie ma zatem żadnego uzasadnienia, zwłaszcza, że odsetki można naliczyć dopiero od momentu, gdy decyzja nadzorcza stała się wymagalna, a termin ten został zachowany.