Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. II GSK 730/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie Stanisław Gronowski NSA Maria Myślińska (spr.) Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. B. von G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 12 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Gd 963/07 w sprawie ze skargi I. B. von G. na decyzję Dyrektora P. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w G. z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Gd 963/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę I. B. von G. na decyzję Dyrektora P. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w G. z dnia [...] sierpnia 2006r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych.
Kierownik Biura Powiatowego ARiMR decyzją z dnia [...] września 2005 r., nr [...] odmówił, I. B. von G., przyznania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych (Jednolitej Płatności Obszarowej i Uzupełniającej Płatności Obszarowej) i nałożył karę pieniężną w wysokości 215.963,31 zł. W motywach decyzji organ wskazał, że kontrola przeprowadzona na miejscu w dniach od 25 października do 4 listopada 2004 r., wykazała rozbieżności w powierzchni zadeklarowanej do stwierdzonej podczas kontroli. W przypadku Jednolitej Płatności Obszarowej (JPO) i Uzupełniającej Płatności Obszarowej (UPO) różnica wyniosła 389,17%. Z ustaleń kontroli wynikało, że część gruntów, zadeklarowanych przez producenta rolnego jako łąki była porośnięta samosiejkami sosny, brzozy, roślinami rozłogowymi, mchem, perzem i innymi chwastami co oznaczało, że brak był na tych działkach tzw. dobrej kultury rolnej oraz, że nie prowadzono zabiegów agrotechnicznych na owych działkach na przestrzeni kilku lat.