Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2009 r., sygn. II GSK 905/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędziowie Czesława Socha NSA Cezary Pryca Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "B."-B. Spółki Jawnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 28 kwietnia 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 126/08 w sprawie ze skargi "B."-B. Spółki Jawnej w P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 126/08, oddalił skargę B.-B. sp. j. z siedzibą w P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2007 r., nr [...], w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy przestrzenny.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. Urząd Patentowy RP odmówił udzielenia prawa ochronnego na oznaczenie przestrzenne w postaci butelki, zgłoszone w dniu [...] września 2002 roku przez B.- B. sp. j. pod numerem [...]. Powodem odmowy był fakt, iż zgłoszony znak jest podobny do zarejestrowanego pod numerem [...], w trybie międzynarodowym, przestrzennego znaku towarowego z pierwszeństwem od [...] kwietnie 1997 r. na rzecz "B. & C." Ltd., przeznaczonego do oznaczania m. in. towarów z klasy 33, tj. napojów alkoholowych .

Urząd Patentowy, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, decyzją z dnia [...] października 2007 r. utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] czerwca 2006 r. W uzasadnieniu podał, że oceny podobieństwa oznaczeń dokonuje się przy uwzględnieniu ogólnego wrażenia, jakie wywierają one na odbiorcy (wyrok NSA sygn. II SA 4031/2001). Bierze się przy tym pod uwagę ich siłę odróżniającą (moc), z uwzględnieniem odróżniających i dominujących elementów. Konfrontowane znaki porównuje się przy tym w trzech płaszczyznach: wizualnej, fonetycznej i znaczeniowej. Zarówno przeciwstawiany znak towarowy, jak i przedmiotowe oznaczenie przynależą do kategorii znaków słabych. Jednakże kolizyjne oznaczenie posiada cechy, które wbrew twierdzeniom pełnomocnika, nie są powielane w innych tego rodzaju formach przestrzennych. Najbardziej dystynktywnym elementem przeciwstawianego oznaczenia jest charakterystyczne ścięcie boków butelki. Wraz z całą resztą elementów o charakterze przestrzennym nadaje ono butelce unikalny kształt. Sprawia to, iż w ocenie Urzędu oznaczenie jako całość posiada zdolność odróżniającą w stopniu pozwalającym na udzielenie prawa ochronnego na takie oznaczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00