Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2009 r., sygn. II GSK 909/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędziowie NSA Janusz Drachal Maria Myślińska Protokolant Sylwia Kizińska po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. P. M. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 14 maja 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 575/08 w sprawie ze skargi S. P. P. w K. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] marca 2002 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia koncesji na wydobywanie wód leczniczych I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od Spółdzielni Pracy M. w K. na rzecz Ministra Środowiska kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 14 maja 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 575/08, wydanym w sprawie ze skargi S. P. "P." w K. (obecnie S. P. "M." w K.) na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] marca 2002 r., nr [...], oddalono skargę.

Sąd I instancji ustalił następujący stan faktyczny sprawy:

Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa decyzją z dnia [...] grudnia 1992 r. udzielił Miastu i Gminie w M. koncesji nr [...] na wydobywanie wód leczniczych ze złoża w M. w obrębie obszaru górniczego "M." określając, że przeznaczeniem wody jest jej wykorzystanie do zabiegów leczniczych oraz produkcji rynkowej.

Z dniem 1 stycznia 2002 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 110, poz.1190). W świetle art. 6 ust. 1 ustawy z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy tracą moc koncesje udzielone gminom i innym gminnym osobom prawnym, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów prawa geologicznego i górniczego, wykonywane z naruszeniem przepisów o samorządzie gminnym. Cytowana ustawa w art. 1 pkt 14 dokonała zmiany ustawy Prawo geologiczne i górnicze, wprowadzając m.in. art. 26a ust. 1. W myśl tego przepisu, jeżeli nie sprzeciwia się temu interes publiczny związany z ochroną środowiska, zwłaszcza z racjonalną gospodarką złożami kopalin, bądź szczególnie ważny interes gospodarki narodowej, organ koncesyjny jest obowiązany, za zgodą przedsiębiorcy, na rzecz którego koncesja została wydana, do przeniesienia tej koncesji na rzecz podmiotu, który: 1) wyraża zgodę na wszystkie wynikające z niej warunki; 2) w zakresie niezbędnym do wykonywania zamierzonej działalności wykaże się prawem do nieruchomości gruntowej, prawem użytkowania górniczego, bądź przyrzeczeniem ich uzyskania, z zastrzeżeniem art. 20 ust. 3; 3) wykaże, iż jest w stanie spełnić wymagania związane z wykonywaniem zamierzonej działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00