Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2009 r., sygn. II GSK 735/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński Andrzej Kuba Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. O. P. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 marca 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 11/08 w sprawie ze skargi N. O. P. S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 18 marca 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 11/08 oddalił skargę N. O. P. S. A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu [...] czerwca 2007 r. do Zarządu Dróg Miejskich w W. wpłynął wniosek N. O. P. S. A. o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego Al. [...] w rej. Al. [...] w celu umieszczenia nośnika reklamowego dwustronnego, o łącznej powierzchni reklamowej 36 m2 od dnia [...] lipca 2007 r. do dnia [...] stycznia 2009 r..
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...] Prezydent [...] W., na podstawie art. 19 ust. 5 i art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.) odmówił N. O. P. S.A. wydania wnioskowanego zezwolenia.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, organ powołał się na przepisy art. 39 ust. 1 i ust. 3 ustawy o drogach publicznych, z których brzmienia wywiódł, iż zasadą jest nieumieszczanie w pasie drogowym obiektów budowlanych, urządzeń, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego.
W ocenie organu szczególne zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego stanowią reklamy umieszczone w pasach drogowych, bowiem powodują dekoncentrację kierowców, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dróg o dużym natężeniu ruchu z podwyższonym limitem dopuszczalnej prędkości. Organ wskazał, że rozpatrując sprawę wzięto pod uwagę następujące dokumenty: "Biała Księga - Europejska polityka transportowa w horyzoncie do 2010 r.: czas wyborów - niebezpieczeństwo na drogach", Krajowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2005, opinię opracowaną przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów, wyniki badania natężenia ruchu w porannym i południowym szczycie opracowane przez B. P. [...] R. W. S.A., pismo Ministra Transportu do Prezydenta [...] W. z dnia [...] października 2006 r., pismo Wydziału Ruchu Drogowego [...] Policji z dnia [...] września 2006 r., szczegółowy plan sytuacyjny reklamy oraz statystykę stanu bezpieczeństwa drogowego [...] W. w latach 2004, 2005, 2006.