Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. II OSK 66/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędziowie sędzia NSA Joanna Banasiewicz sędzia NSA Jolanta Sikorska ( spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 19 września 2006 r. sygn. akt II SA/Ol 188/06 w sprawie ze skargi M. i S. G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rozbiórki domku letniskowego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...] nr [...] i decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w D. z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. na rzecz M. G. kwotę 947 (słownie: dziewięćset czterdzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 września 2006r. sygn. akt II SA/Ol 188/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, oddalił skargę M. i S. G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w

O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rozbiórki

domku letniskowego.

W uzasadnieniu wyroku wskazał, że po ponownym rozpatrzeniu sprawy decyzją nr [...] z dnia [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w D., powołując się na art. 48 ust. 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2003r. Nr 89, poz. 1071 ze zm.), nakazał M. i S. G. rozbiórkę domu letniskowego wybudowanego w warunkach samowoli budowlanej, na działce oznaczonej nr [...], położonej w miejscowości K., nad jeziorem [...], gmina L.. W motywach decyzji organ powołał się na przeprowadzoną kontrolę, w wyniku której stwierdził wybudowanie przez M. i S. G. w warunkach samowoli budowlanej domu letniskowego na terenie [...] Parku Krajobrazowego w miejscowości K., gmina L.. Ustalił, że dom letniskowy ma konstrukcję drewnianą i posadowiony jest na stropach drewnianych. Jest to budynek niepodpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym, o dachu dwuspadowym i wymiarach zewnętrznych w rzucie 8,20m x 6,80m, z tarasem zewnętrznym o wymiarach 7,20m x 4,20m. Jest wyposażony w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. M. G. przesłuchana w charakterze strony podała, że inwestorzy nie posiadają pozwolenia na budowę i dokumentacji technicznej, a realizacja inwestycji w warunkach samowoli budowlanej dokonana została nieświadomie. M. G. wniosła o legalizację zrealizowanego w ramach samowoli budowlanej domu letniskowego. Organ l instancji wyjaśnił, że zastosowanie w tym przypadku przepisów art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane, nie jest możliwe z tego względu, że z przekazanej przez Burmistrza L. informacji wynika, że gmina L. "nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego", a na omawianą działkę "nie wydano decyzji o warunkach zabudowy". W ocenie organu l instancji zgromadzony materiał dowodowy, wyniki przeprowadzonej kontroli, wyjaśnienia inwestorów oraz uzupełniony materiał dowodowy wskazują na wykonanie inwestycji o nazwie - budowa domu letniskowego w warunkach samowoli budowanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00