Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2008 r., sygn. II OSK 9/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz ( spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 11 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Lu 294/06 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...], nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 11 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Lu 294/06 oddalił skargę J. P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] w sprawie pozbawienia uprawnień kombatanckich.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że J. P. uzyskał uprawnienia kombatanckie z tytułu utrwalania władzy ludowej orzeczeniem Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Z. z dnia [...] maja 1984 r.

Decyzją z dnia [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pozbawił J. P. uprawnień kombatanckich. Po wydaniu kolejnych decyzji i dwóch wyrokach sądu administracyjnego, Kierownik Urzędu rozpoznając sprawę uprawnień kombatanckich wymienionego uchylił decyzję z dnia [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Następnie decyzją z dnia [...] strona została pozbawiona uprawnień kombatanckich.

J. P. wniósł wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Kierownik Urzędu, po rozpatrzeniu wniosku, wydał decyzję z dnia [...] utrzymującą w mocy poprzednią decyzję o pozbawieniu strony uprawnień kombatanckich. Organ stwierdził, że zebrany materiał dowodowy nie potwierdził udziału strony w walkach z grupami Wehrwolfu w czasie pełnienia służby wojskowej, brak zatem podstaw do zastosowania przepisu art. 1 ust. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze zm.) - zwanej dalej również ustawą o kombatantach. Strona nie wykazała, by spełniała ustawowe przesłanki do zachowania uprawnień kombatanckich. Pobyt w obozach przejściowych w B., Z. i L., na który powołuje się strona, nie stanowi represji w rozumieniu powyższej ustawy. Obozy w B. i L. nie zostały bowiem wymienione w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 września 2001 r. w sprawie określenia miejsc odosobnienia, w których były osadzone osoby narodowości polskiej lub obywatele polscy innych narodowości (Dz. U. Nr 106, poz. 1154 ze zm.), zaś w czasie pobytu w obozie w Z. skarżący miał ukończone 14 lat. Przyznanie uprawnień nie może również nastąpić na podstawie pomocy udzielanej partyzantom oraz represji doznawanych przez rodzinę skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00