Wyrok NSA z dnia 31 marca 2008 r., sygn. II OSK 304/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędzia del. WSA Leszek Kamiński ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "[...]" Spółki z o.o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 października 2006 r. sygn. akt II SA/Lu 672/06 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "[...]" Spółki z o.o. w C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 19 października 2006 r., sygn. akt II SA/Lu 672/06, w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego [...] Spółki z o.o. w C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...], nr [...], w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy, oddalił skargę.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. decyzją z dnia [...], po rozpatrzeniu odwołania Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego [...] Spółki z o.o. w C., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia [...], odmawiającą ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla budowy wielofunkcyjnego centrum usługowo-handlowego oraz stacji paliw płynnych wraz z infrastrukturą inżynieryjno-techniczną i przyłączami w C. między ulicami: [...], [...] i [...]. W uzasadnieniu organ podał, że w dniu [...] Spółka wystąpiła o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Postanowieniem z dnia [...] organ I instancji, na wniosek Spółki zawiesił postępowanie, które zostało podjęte w dniu [...]. Decyzja organu I instancji z dnia [...] została wydana w oparciu o ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta C. uchwalonego uchwałą Nr [...] Rady Miejskiej w C. z dnia [...], zgodnie z którą tereny przewidziane pod inwestycję przewidziane są pod usługi nieuciążliwe, z ograniczeniem powierzchni sprzedaży obiektów handlowych do 800 m2, pod zabudowę jednorodzinną oraz ulicę, przedstawiony przez wnioskodawcę projekt przewiduje zaś lokalizację obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży ponad 2000 m2. Organ II instancji wskazał, że w sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, ze zm.), ponieważ wniosek został złożony przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz, że Rada Miasta nie podjęła uchwały o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu w ciągu [...] miesięcy.