Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 września 2008 r., sygn. II OSK 710/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz /spr./ Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 19 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej F. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30 stycznia 2008 r., sygn. akt II SA/Go 777/07 w sprawie ze skargi F. C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w G. . z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z dnia 30 stycznia 2008 r. sygn. akt II SA/Go 777/07 oddalił skargę F. C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...] wydaną w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że F. C. w dniu [...] wystąpił do Kolejowego Ośrodka Medycyny Pracy w P. o wszczęcie postępowania w zakresie stwierdzenia choroby zawodowej. Przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że przepracował on około 27 lat na stanowiskach pomocnika maszynisty i maszynisty. W czasie pracy narażony był na hałas w granicach od 76 dB (A) do 86 dB(A), a nawet do 113-114 dB(A).

W pierwszym orzeczeniu lekarskim z dnia [...] Kierownik Poradni Medycyny Pracy Oddziału Kolejowej Medycyny Pracy PKP SA w P. uznał, że stwierdzone u F. C. schorzenie narządu słuchu - jego charakter i nagły postęp po ustaniu narażenia na hałas - mimo potwierdzonego wcześniejszego narażenia na hałas, nie pozwala na rozpoznanie choroby zawodowej. W piśmie uzupełniającym to orzeczenie wyjaśniono ponadto, że wyniki badań audiometrycznych wskazują na przewodzeniowo-odbiorczy charakter niedosłuchu oraz na nagłe pogorszenie słuchu od [...] (tj. po ustaniu narażenia na hałas w miejscu pracy). Podano też, że badania audiometryczne z [...] i [...] wykazały niewielkie ubytki audiometryczne o charakterze niedosłuchu odbiorczego. Według opiniującego praca przez ostanie 7 miesięcy w podobnym narażeniu, jak w poprzednich 28 latach, nie mogła wywołać tak znacznego pogorszenia słuchu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00