Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2008 r., sygn. II OSK 939/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska sędzia del. WSA Jerzy Siegień (spr.) Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. B. i M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 lutego 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 604/04 w sprawie ze skargi D. B. i M. B. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazania rozbiórki oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 28 lutego 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 604/04 oddalił skargę D. B. i M. B. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazania rozbiórki samowolnie wybudowanego budynku gospodarczego.
Przedmiotowy wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu N. decyzją z dnia [...] znak [...], na podstawie art. 49b ust. 1 w związku z art. 80 ust. 2 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106 poz. 1126, z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 80 poz. 718), nakazał D. B. i M. B. wykonać rozbiórkę samowolnie wybudowanego budynku gospodarczego zlokalizowanego na działce nr [...] w S.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że D. B. i M. B. w [...] zrealizowali na działce nr [...] w S. drewniany budynek gospodarczy bez wymaganego pozwolenia oraz bez uzgodnienia z właściwym Konserwatorem Zabytków. Zgodnie z przepisami ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, zmienionej ustawą z dnia 27 marca 2003 r., budowa niewielkich budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 10 m2 została zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę (art. 29 ust.1 pkt 2 powołanej ustawy). Jednak stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, budowa ta wymagała zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Postanowieniem z dnia 3 grudnia 2003 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w N. nakazał inwestorom przedmiotowego obiektu dostarczyć dokumenty, o których mowa w art. 30 Prawa budowlanego (opis rodzaju i zakresu wykonanych robót wraz z odpowiednimi rysunkami, oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, uzgodnienie lokalizacji budynku gospodarczego z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz zaświadczenie organu właściwego w sprawach ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu o zgodności obiektu z przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).