Wyrok NSA z dnia 28 marca 2013 r., sygn. II OSK 2137/11
Dnia 28 marca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia del. WSA Jerzy Siegień /spr./ Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. akt II SA/Sz 260/11 w sprawie ze skargi L. I. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. akt II SA/Sz 260/11 oddalił skargę L. I. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki.
Przedmiotowy wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, na podstawie art. 48 ust. 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, ze zm.), decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] nakazał L. I. rozbiórkę 34 garaży blaszanych usytuowanych na działce oznaczonej numerem geodezyjnym [...] przy ul. N. w S., bez wymaganego pozwolenia na budowę. Organ wskazał, że garaże te wybudowano w 1996 r., na dowód czego w aktach sprawy znajduje się oświadczenie inwestora i protokół oględzin. Do garaży tych należało zatem stosować art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego. W takcie prowadzonego postępowania organ ustalił, że wybudowane samowolnie w 1996 r. garaże znajdują się na terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta S., dotyczący terenu w rejonie ulic: N., M., M., A., L. przyjęty przez Radę Miejską w S. w dniu [...] października 2007 r. uchwałą Nr [...], zmieniony uchwałą Nr [...] z dnia [...] listopada 2008 r. ([...]). Zgodnie z tym planem działka nr [...] znajduje się w części na śródmiejskich terenach mieszkaniowych oznaczonych symbolami SM.24/2 i SM.25/1 oraz w części w liniach rozgraniczenia pieszojezdni - symbol w planie 25.KD.P. Organ wskazał, że z ustaleń ww. planu wynika, iż na śródmiejskich terenach mieszkaniowych (teren zabudowy usługowej z mieszkaniami) dopuszcza się, jako funkcję uzupełniającą, lokalizowanie garaży i miejsc postojowych dla potrzeb własnych, na własnej działce, dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (dział III, rozdział l, § 26 ust. 3 pkt 1 planu). Natomiast przeznaczenie terenu o symbolu 25.KD.P - to ulica piesza, ogólno dostępne przejście piesze. W świetle powyższych przepisów, organ uznał, że istniejąca zabudowa działki nr [...], kompleksem 34 garaży blaszanych, jest niezgodna z ustaleniami ww. obowiązującego planu miejscowego. Wskazał również, że w rozpoznawanej sprawie nie zachodzą także przesłanki do zastosowania art. 48 ust. 2 Prawa budowlanego, gdyż niezgodność budowy powyższych garaży z ustaleniami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia doprowadzenie tych obiektów budowlanych do stanu zgodnego z prawem. W związku z powyższym zdaniem organu zasadne było wydanie decyzji nakazującej rozbiórkę samowolnie wybudowanych garaży blaszanych.