Wyrok NSA z dnia 3 września 2008 r., sygn. II GSK 302/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 3 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 30 października 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1487/07 w sprawie ze skargi A.F. - F. U.- H. w N. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym uchyla zaskarżony wyrok w części uchylającej decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2007 r. i utrzymaną nią w mocy decyzję Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2007 r. w zakresie dotyczącym nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące, które nie zostało poddane wymaganej kontroli okresowej lub badaniu okresowemu i sprawę w tym zakresie przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W. do ponownego rozpoznania, a w pozostałym zakresie oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 30 października 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 1487/07, po rozpatrzeniu skargi A.F. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej - uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...], a także stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
Sąd orzekał w oparciu o następujący stan faktyczny w sprawie:
W dniu [...] marca 2007 r. w S.S. na parkingu przy ul. S. przeprowadzono kontrolę pojazdu marki Ford Transit o nr rej.: [...], stanowiącego własność skarżącego. Pojazdem wykonywano przewóz w regularnym transporcie drogowym osób na trasie S.S. - C.. Kierowca - J.B. okazał do kontroli wypis z licencji nr [...] na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób wystawionej na F.U.H. A.F. oraz wypis z zezwolenia nr [...] na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym w ramach linii regularnej na trasie C. - S.S.. Kierowca przesłuchany w charakterze świadka zeznał, że od około godz. 05:00 rano w tym dniu wykonuje przewozy regularne osób na trasie C.- S.S., rozpoczynając i kończąc trasę w S.S. na przystanku ul. S. - zaplecze "C.H. R.", a nie na przystanku przy ul. T. (jak wynika z zezwolenia), ponieważ polecenie takie otrzymał od swojego pracodawcy. W momencie zatrzymania do kontroli oczekiwał na pasażerów, gdyż o godz. 08:30, zgodnie z rozkładem jazdy, miał zaplanowany kolejny odjazd do C.. Inspektorzy stwierdzili, że regularny transport drogowy osób wykonywany jest niezgodnie z zezwoleniem, a zainstalowany w pojeździe tachograf nie został poddany wymaganemu badaniu okresowemu. Kierowca podpisał protokół kontroli, nie zgłaszając do niego żadnych uwag i zastrzeżeń.