Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2008 r., sygn. II FSK 1190/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Stanisław Bogucki, WSA del. Sławomir Presnarowicz, Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z.[...] "K." sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 173/07 w sprawie ze skargi Z.[...] "K." sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 17 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z.[...] "K." sp. z o.o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 2.400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Z.[...] "K." sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia 17 listopada 2006 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 r.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji powołując się na przepis art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a) wyjaśnił, że rozpoznawana sprawa była już przedmiotem oceny przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który w wyroku z dnia 28 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 51/05, uchylając decyzję odwoławczego organu podatkowego, podzielił zarzuty spółki dotyczące nieuzasadnionej odmowy zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości szaf i gablot i stwierdził, że wobec istotnych wątpliwości w tym zakresie zasadnym było przesłuchanie kontrahentów spółki w celu wyjaśnienia czy określona w umowie cena jednostkowa aparatu ucieczkowego wraz z wyposażeniem obejmowała również szafy i gabloty. Powyższa kwestia została wyjaśniona w postępowaniu administracyjnym i cena regałów i szaf została uznana za koszt uzyskania przychodów. Natomiast odnośnie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości 4 szt. aparatów ucieczkowych i 100 szt. aparatów treningowych przekazanych skarżącej spółce, Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 marca 2006 r. wypowiedział się również w tej kwestii.