Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2007 r., sygn. I OSK 351/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie NSA Barbara Adamiak Jerzy Stankowski (spr.) Protokolant Katarzyna Malinowska po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 listopada 2005 r. sygn. akt II SA/Sz 1066/04 w sprawie ze skargi S. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...], wydaną na podstawie art. 98 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), Prezydent Miasta Koszalina ustalił S. W. - właścicielce nieruchomości położonej w Koszalinie, obręb ewidencyjny nr [...], działka nr [...], o powierzchni 0,6531 ha, dla której w Sądzie Rejonowym w Koszalinie V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzona jest Księga Wieczysta nr KW [...] - opłatę adiacencką w wysokości 17.017,50 złotych, z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego dokonaniem jej podziału geodezyjnego (na działki nr [...]). Wzrost tej wartości w kwocie 113.450,00 złotych wykazany został w operacie szacunkowym sporządzonym w czerwcu 2004 r. przez rzeczoznawcę majątkowego E. S. Do wyliczenia kwoty opłaty adiacenckiej przyjęto stawkę 15 %, ustaloną uchwałą Rady Miejskiej w Koszalinie.

W odwołaniu od powyższej decyzji S. W. wniosła o jej uchylenie w całości lub o jej zmianę. W uzasadnieniu odwołania zakwestionowano wykazany w operacie szacunkowym wzrost wartości nieruchomości w wyniku podziału o 43,32 %. Zdaniem odwołującej, w operacie dokonano nieodpowiedniego doboru transakcji notarialnych, bowiem do wyceny nieruchomości przed podziałem przyjęto transakcje bardzo niekorzystne i nieadekwatne w odniesieniu do położenia działki wycenianej (nr [...] w obrębie nr [...] w Koszalinie). Do tej wyceny przyjęto trzy działki w obrębie nr [...], jedną działkę w obrębie nr [...] i jedną w obrębie nr [...] - a więc z obrębów peryferyjnych, prawdopodobnie bez infrastruktury i stąd niskie ich ceny transakcyjne, oscylujące w granicach od 16,47 zł/m2 do 27,90 zł/m2. Do wyceny nieruchomości po podziale przyjęto tylko jedną transakcję dla działki położonej w obrębie nr [...] (za cenę 52,40 zł/m2), to jest w obrębie zbliżonym cenowo do obrębu nr [...], w którym leży wyceniana nieruchomość. Zdaniem odwołującej przyjęcie takiego zestawu transakcji przez biegłego rzeczoznawcę dało bardzo zaniżoną wycenę nieruchomości przed podziałem. S. W. podniosła także, iż posiada operat szacunkowy wykonany w kwietniu 2004 r. przez biegłych SITR - Koszalin, w którym stwierdzono, że ceny działek położonych obok podzielonej działki nr [...], w tym samym obrębie geodezyjnym, kształtują się następująco:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00