Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2007 r., sygn. I OSK 1221/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie Anna Lech (spr.) NSA Marek Gorski Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 kwietnia 2006r. sygn. akt III SA/Kr 322/04 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
FUZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2006r., sygn. akt III SA/Kr 322/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny sprawy: decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w [...] z dniem 31 maja 2004r. zwolnił ze służby stałej w Izbie Celnej w [...] dyspozytora celnego A. G. , podając, że otrzymano zawiadomienie z Prokuratury Rejonowej w [...], o przedstawieniu mu zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 228 § 3 k.k., to jest zażądania udzielenia mu korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od wymierzenia kary za przejazd pojazdu nienormatywnego, która to sytuacja miała się wydarzyć w dniu 2 sierpnia 2003r., gdy A. G. pełnił służbę w Oddziale Celnym w [...].
We wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy A. G. podniósł, że należało zastosować zawieszenie go w pełnieniu obowiązków na podstawie art.23 ustawy z dnia 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 z późn. zm.), tym bardziej, że nie został skazany, ani nie został przeciwko niemu wniesiony akt oskarżenia. Podkreślił, że pracuje od 1991r., nigdy nie miał problemów z prawem, ani z zachowaniem w pracy, a w jego aktach widoczne są jedynie nagrody za dobrą pracę.