Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2007 r., sygn. I OSK 1175/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie NSA Irena Kamińska (spr.) Izabella Kulig - Maciszewska Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2005 r. sygn. akt I SA/Wa 395/05 w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta [...] na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu wniosku Prezydenta Miasta [...] oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2005r., sygn. akt I SA/Wa 395/095, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prezydenta m. [...] na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu wniosku Prezydenta m. [...] o wydanie decyzji stwierdzającej przejście na rzecz Skarbu Państwa z dniem 16 kwietnia 1921 r. własności nieruchomości położonych w [...] wskazanych we wniosku.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, iż zgodnie z treścią art. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 roku o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych (Dz. U. Nr 12, poz. 65), wpis do księgi wieczystej Skarbu Państwa, jako właściciela nieruchomości lub uprawnionego do korzystania z wieczystego użytkowania, albo z ograniczonego prawa rzeczowego następuje na podstawie decyzji Ministra Finansów, stwierdzającej przejście na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości lub prawa na podstawie międzynarodowej umowy o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych. Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, iż ustawodawca wskazuje na umowy międzynarodowe o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych. Nie ma zatem mowy o jakiejkolwiek umowie, a jedynie o umowie regulującej wzajemne roszczenia finansowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00