Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2007 r., sygn. I OSK 555/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wiśniewska, Sędziowie NSA Izabella Kulig - Maciszewska - spr., Joanna Runge - Lissowska, Protokolant Michał Zawadzki, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2004 r. sygn. akt II SA 808/03 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku przedemerytalnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 maja 2004 r. oddalił skargę B. S. na decyzję Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] r., nr [...], wydaną w przedmiocie zasiłku przedemerytalnego.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Decyzją z dnia 16 listopada 2000 r. Wojewody Lubelskiego na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa oraz art. 37j ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128 z późn. zm.), utrzymano w mocy - zaskarżoną przez B. S. decyzję Starosty [...] z dnia 28 września 2000 r. odmawiającą przyznania skarżącej zasiłku przedemerytalnego od dnia 18 lutego 2000 r.

W motywach rozstrzygnięcia, organ II instancji wskazał, iż B. S. nie spełniła warunków do uzyskania zasiłku przedemerytalnego określonych w art. 37j ust. 1 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania zaskarżonej decyzji), bowiem w dniu złożenia wniosku o przyznanie tego świadczenia nie była uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych. Niezależnie od tego skarżąca nie legitymuje się wymaganym okresem zatrudnienia, wprawdzie udokumentowała okres 26 lat zatrudnienia, jednakże w przypadku określonym w art. 37j ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy wymagane jest także wykazanie co najmniej 15 lat wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00