Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2007 r., sygn. I OSK 1712/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie NSA Anna Lech Anna Łukaszewska Macioch (spr.) Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 czerwca 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 2308/02 w sprawie ze skargi T. G., W. M. i G. T. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 2308/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi T. G., W. M. i G. T. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości, uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji oraz zasądził od Wojewody M. na rzecz skarżących zwrot kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:
Pismami z dnia 10 lutego 2000 r. i 27 lutego 2000 r. G. T. i T. G., jako spadkobierczynie F. G. poprzedniego właściciela wywłaszczonej nieruchomości stanowiącej parcelę l. kat. [...], o pow. [...] ha i l. kat. [...], o pow. [...] ha, b. gm. kat. M., wystąpiły do Starosty Powiatu K. o zwrot ww. nieruchomości jako zbędnej na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Do wniosku przyłączyła się W. M.. W toku postępowania Starosta ustalił, że przedmiotowa nieruchomość została przejęta na rzecz Skarbu Państwa na mocy decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w K. z dnia [...] października 1969 r. nr [...] w trybie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, z przeznaczeniem na cele budownictwa, zgodnie z decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w K. o lokalizacji szczegółowej nr [...] z dnia [...] sierpnia 1965 r. W dacie wywłaszczenia nieruchomość stanowiła własność F. G.. Starosta ustalił również, że wywłaszczona parcela wraz z innymi została przeznaczona pod urządzenie placu ćwiczeń wojsk Garnizonu K.. Plac ćwiczeń "[...]" utworzony został przez władze miasta K. w zamian za zlikwidowany obiekt i plac ćwiczeń "[...]" w związku z realizacją na jego terenie wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Wnioskowana do zwrotu parcela weszła w skład kompleksu stanowiącego działkę nr [...] o łącznej powierzchni [...] ha, na którym nie stwierdzono istnienia obiektów budowlanych. Niemniej był on użytkowany przez Wojsko Polskie zgodnie z decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w K. z dnia [...] kwietnia 1969 r. nr [...] zmieniającą pierwotną decyzję o lokalizacji szczegółowej. Umową notarialną z dnia [...] kwietnia 2001 r. nr Rep. [...] Agencja Mienia Wojskowego z siedzibą w W. przeniosła własność działki nr [...] na rzecz [...] Giełdy Rolno-Ogrodniczej "[...]" S.A. z siedzibą w K.. Wobec powyższego Starosta Powiatu K. decyzją z dnia [...] nr [...] odmówił zwrotu na rzecz W. M., G. T. i T. G. części działki nr [...] w granicach wywłaszczonej parceli gruntowej wskazując, że skoro nieruchomość została zadysponowana poprzez jej zbycie umową cywilnoprawną na rzecz osób trzecich, to roszczenie poprzedniego właściciela o jej zwrot staje się bezskuteczne. Zgodnie bowiem z utrwaloną linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nie można orzec o zwrocie nieruchomości, nawet zbędnej na cel wywłaszczenia, jeżeli Skarb Państwa albo jednostka samorządu terytorialnego nie mają jej w swoim władaniu. Tym samym przedmiotowa nieruchomość nie może być zwrócona.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right