Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2007 r., sygn. I GSK 179/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak Sędziowie NSA Jan Grabowski Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. G. F. S.A. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 6 września 2006 r. sygn. akt III SA/Po 767/04 w sprawie ze skargi P. G. F. S.A. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] września 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

W dniu [...] lipca 2000 r. na podstawie dokumentu SAD nr [...] dokonano zgłoszenia celnego środków higieny zębów jamy ustnej Protefix Adhesive sprowadzonych z Niemiec, w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym. Do zgłoszenia celnego załączono deklarację wartości celnej i faktury zakupu o nr [...] z dnia [...] lutego 2000 r. i [...] z dnia [...] czerwca 2000 r., obie wystawione przez firmę Q. P. GmbH & Company z siedzibą w N.

W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w trybie art. 83 § 3 Kodeksu celnego w siedzibie firmy C. P. SA ujawniono umowę zawartą pomiędzy ww. Spółką a dostawcą towaru firmą Q. P. GmbH & Company - "o prowadzenie składu celnego". W treści tejże umowy w § 3 pkt 5 zawarto zapis, iż na podstawie raportu sprzedaży firmy Q. wystawia firmie C. w ciągu 7 dni rachunek za pobrane ze składu celnego produkty objęte umową. Rachunek powinien uwzględniać rabat w wysokości 8% przyznawanego firmie C. na zakupione produkty - z uwagi na utworzenie składu celnego. Przy czym w § 4 tejże umowy wskazano, iż wraz z rabatem udzielonym na opisanych wyżej zasadach opłacone są wszystkie koszty obsługi składu celnego.

Uwzględniając powyższe, decyzją z dnia [...] marca 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego w P. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie deklarowanej wartości celnej w zgłoszeniu celnym z dnia [...] lipca 2000 r. Następnie decyzją z dnia [...] czerwca 2003 r., nr [...] uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej oraz określenia kwoty wynikającej z długu celnego. Uzasadniając decyzję organ przyjął, iż strona zataiła przed organami celnymi w dniu przyjęcia zgłoszenia celnego istnienie umowy dotyczącej rabatu na zakupione wyroby farmaceutyczne w wysokości 8%. Tym samym faktury przedstawione przy zgłoszeniu celnym z dnia [...] lipca 2000 r. nie uwzględniały tych rabatów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00