Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. I GSK 307/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska Urszula Raczkiewicz Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 14 listopada 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 1486/06 w sprawie ze skargi W. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług Oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. akt V SA/Wa 1486/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę W. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2006 r., utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w W. z dnia [...] września 2004 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oraz określenia podatku od towarów i usług.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym.
Na podstawie dokumentu SAD z dnia [...] września 2001 r., nr [...] W. W. sp. z o.o. (obecnie W. sp. z o.o.) zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym lek o nazwie R., sprowadzony z N., załączając do zgłoszenia celnego fakturę handlową wystawioną przez eksportera - W. W. E. GmbH z A.
Naczelnik Urzędu Celnego II w W. decyzją z dnia [...] września 2004 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i orzekając w tym zakresie określił tę wartość w obniżonej wysokości. Na podstawie zmienionej wartości celnej, organ określił również zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług.
Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej w siedzibie Spółki ujawniono umowę dystrybucyjną z dnia [...] września 2000 r., zawartą pomiędzy W. W. sp. z o.o. (obecnie W. sp. z o.o.) w W. a W. W. E. GmbH z A. W pkt 4.4. umowy strony postanowiły, że kontrahent zagraniczny może przyznać Spółce dodatek motywacyjny. Kwota takiego dodatku była naliczana i wyrażana jako wartość w procentach kwartalnych danych rzeczywistych sprzedaży rynkowej produktów wymienionych w załączniku I do w/w umowy, sprzedanych przez stronę na terytorium Polski. W załączniku III do w/w umowy określono natomiast w procentach zakresy wartości dodatku motywacyjnego, odpowiadające rzeczywistej wartości sprzedaży poimportowej w danym kwartale. Realizując postanowienia tej umowy, w dniu [...] września 2001 r. eksporter przyznał Spółce dodatek motywacyjny w wysokości 1 652 000,00 USD, mając na uwadze dane dotyczące rzeczywistej sprzedaży rynkowej w trzecim kwartale 2001 r. Kwota tego dodatku została uwzględniona przez Spółkę przy rozliczeniu płatności za faktury importowe, powodując całkowitą kompensację należności za te faktury. Otrzymany przez Spółkę dodatek motywacyjny miał wpływ na wartość transakcyjną importowanego towaru i w związku z tym strona po jego otrzymaniu powinna była wystąpić z wnioskiem o stosowną korektę zgłoszeń celnych.