Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 września 2007 r., sygn. I FSK 1160/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Edmund Łój Sędziowie Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.) Protokolant Karolina Szulc po rozpoznaniu w dniu 18 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 maja 2006 r., sygn. akt I SA/Gl 1352/05 w sprawie ze skargi Spółki A. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 czerwca 2005 r., nr[...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 8 maja 2006 r., sygn. akt I SA/Gl 1352/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi Spółki A. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 czerwca 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzających ją decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. i wskazał, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana do czasu uprawomocnienia się wyroku.

1.2. WSA w Gliwicach przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie dotyczącej właściwości naczelników tzw. dużych urzędów skarbowych.

1.3. W wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej u skarżącej stwierdzono, iż w miesiącu październiku 2000 r. u podatnika powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu importu usług, którego spółka nie rozliczyła w deklaracji podatkowej. W trakcie postępowania podatkowego strona zakwestionowała powyższe ustalenia twierdząc, iż przedmiotowe usługi wykonane zostały przez kontrahenta (będącego nierezydentem w rozumieniu prawa dewizowego) na terenie Niemiec, natomiast wszelkie usługi wykonane przez tegoż kontrahenta na terenie kraju zostały przez podatnika rozliczone jako import usług i udokumentowane stosownymi rachunkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00