Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2006 r., sygn. I OSK 160/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA: Zbigniew Rausz Sędziowie NSA Janina Antosiewicz Małgorzata Pocztarek (spr.) Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 20 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 25 października 2005r. sygn. akt II SA/Ol 505/05 w sprawie ze skargi S. Z. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie dodatku z tytułu sprawowania opieki nad psami służbowymi oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 października 2005 r. sygn. akt II SA/01 505/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę S. Z. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia [...] nr [...], w przedmiocie dodatku z tytułu sprawowania opieki nad psami służbowymi.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] Komendant Miejski Policji w [...] orzekł o wstrzymaniu z dniem 18 marca 2005 r. S. Z. dodatku z tytułu sprawowania opieki nad dwoma służbowymi psami w wysokości 20% kwoty bazowej. W uzasadnieniu wskazał, iż protokołami z dnia 15 marca 2005 r. psy M. i M. zostały wybrakowane i przekazane nieodpłatnie dotychczasowemu opiekunowi, w związku z czym utracił on prawo do dodatku z tytułu sprawowania opieki nad nimi.

W wyniku rozpatrzenia odwołania od powyższego rozkazu, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, rozkazem personalnym Nr [...] z dnia [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 127 § 2 k.p.a. utrzymał w mocy zaskarżony rozkaz personalny.

Organ II instancji wyjaśnił, że zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r., dodatkiem do uposażenia jest także dodatek za opiekę nad służbowym psem, który ściśle związany jest z faktem sprawowania opieki nad służbowym psem i może być przyznany tylko w związku ze sprawowaniem tej opieki na okres, gdy policjant w ramach wykonywanych obowiązków służbowych sprawuje taką opiekę. Przepis ten dotyczy tylko psa służbowego, nie zaś sytuacji gdy zwierzę zostało wybrakowane. W takim bowiem przypadku, stosownie do § 36 zarządzenia Nr 11 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań z użyciem psów służbowych, szczegółowych zasad ich szkolenia oraz norm wyżywienia (Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji Nr 10, poz. 64), o dacie brakowania przewodniczący komisji dokonującej brakowania psa zawiadamia niezwłocznie właściwe służby w celu uchylenia uprawnień przewodników do otrzymywania należności finansowych i materiałowych z tytułu wyposażenia w psa służbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00