Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 padziernika 2006 r., sygn. I FSK 130/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Zając (spr.) Sędziowie sędzia NSA Juliusz Antosik Sędzia NSA Ryszard Mikosz Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 26 października 2006r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa "Z." s.c. - Marcin i Zygmunt S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 października 2005 r. sygn. akt I SA/Ol 300/05 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa "Z." s.c. - Marcin i Zygmunt S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 29 czerwca 2005 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2002 roku 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Przedsiębiorstwa "Z." s.c. - Marcin i Zygmunt S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 1.200 zł /tysiąc dwieście/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 października 2005 r., I SA/Ol 300/05, mocą którego oddalono skargę Przedsiębiorstwa "Z." Spółka Cywilna Marcin i Zygmunt S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 29 czerwca 2005 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2002 r.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w O. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji w sprawie określenia w podatku od towarów i usług zobowiązania podatkowego za miesiące: kwiecień, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień 2002 r., nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za maj i lipiec 2002 r. oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego za miesiące od kwietnia do grudnia 2002 r. Przeprowadzona kontrola i postępowanie wyjaśniające dotyczące rozliczeń z tytułu podatku VAT ujawniły szereg nieprawidłowości, polegających na zawyżaniu kwot podatku naliczonego wykazanego w złożonych deklaracjach VAT-7. Podatnik dokonał pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony według faktur VAT PPHU "P." w W. /według ustaleń organu - podmiotu nieistniejącego/, faktur wystawionych przez Agencję "K." Małgorzata K. w E., dokumentujących transakcje, które nie miały miejsca, a także faktury wystawionej przez firmę "U." Andrzej U. w I. za sprzedaż opon i felg oraz usługi transportowe, które jak wykazało przeprowadzone postępowanie, nie zostały wykonane we wrześniu 2002 r. Organ pierwszej instancji ustalił dodatkowo, że spółka "Z." dokonała zakupu towarów, które w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./, zwanej dalej: u.p.d.o.f., nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, a w konsekwencji stosownie do art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 27 poz. 268 ze zm./, zwanej dalej: ustawa o VAT z 1993 r., obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do zakupów towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00