Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. II FSK 1478/05
Taksówka jest środkiem transportu miejskiego, charakteryzującym się tym, że samochód służy do nieregularnych usług przewozowych, pasażerskich lub pasażersko-towarowych.
Wobec tego wykonywane przez skarżącego stałe usługi transportowe oraz rozwożenie towarów, pobieranie za nie pieniędzy, wystawianie stosownych dokumentów wykracza poza usługi taksówkowe.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia del. NSA Jan Grzęda, Protokolant Justyna Bluszko - Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Marka F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 1306/05 w sprawie ze skargi Marka F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 marca 2005 r. (...) w przedmiocie wygaśnięcia decyzji ustalających wysokość stawki karty podatkowej na 2002 r. i na okres od 1 stycznia do 31 sierpnia 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Marka F. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 /sto osiemdziesiąt/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 sierpnia 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Marka F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 marca 2005 r. w przedmiocie wygaśnięcia decyzji ustalających wysokość stawki karty podatkowej na 2002 r. i na okres od 1 stycznia 2003 r. do 31 sierpnia 2003 r.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji stwierdził, że Marek F. zgłosił do organu podatkowego prowadzenie działalności w zakresie usług taksówkowego przewozu rzeczy i z tytułu tej działalności na podstawie decyzji Urzędu Skarbowego w roku 2002 i w okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 sierpnia 2003 r. opłacał zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Podatnik w tym okresie wykonywał stałe usługi na rzecz Hurtowni Leków "A." S.A. z siedzibą w P. w oparciu o umowę zawartą w dniu 10 listopada 1998 r. Usługi te polegały na rozwożeniu leków do odbiorców, a także na odbieraniu od nich należności za te leki, kwitowaniu odbioru tych należności na dowodach KP, a także przekazywaniu pobranych kwot do Hurtowni "A.". Sąd podzielił stanowisko organów podatkowych, że podatnik wykonywał działalność w zakresie szerszym niż usługi taksówkowe w zakresie przewozu ładunków samochodem o ładowności do 2 ton, gdyż w skład wykonywanych przez niego usług wchodził przewóz ładunków taksówką bagażową, a także usługi inkasa należności za transportowane ładunki. Sąd powołał się na definicję taksówki bagażowej zawartą w przepisie art. 2 pkt 43 lit. "b" ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym i wyjaśnił, że zgodnie z tą definicją taksówką bagażową jest pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu - za ustaloną na podstawie taksometru opłatą, ładunków o masie do 2,5 tony. Sąd wskazał również, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług usługi taksówkowe mieszczą się w grupie 60.2 - usługi transportu lądowego pozostałe. Z uwagi na fakt, że podatnik wykonywał działalność transportową, która miała szerszy zakres niż usługi taksówkowe w zakresie przewozu towarów, wymienione w części V tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne organ podatkowy na podstawie art. 40 ust. 1 pkt 3 o.z.p.d. stwierdził wygaśnięcie wymienionych decyzji w sprawie ustalenia wysokości karty podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right