Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 lutego 2005 r., sygn. OSK 1735/04

1. Wskazanie w skardze kasacyjnej nie istniejącego przepisu w obowiązującym akcie prawnym powoduje, że nie spełnia ona wymagań przewidzianych w art. 176 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ w zaskarżonym zakresie.

2. Dla określenia charakteru prawnego danego przepisu nie jest istotne w jakim akcie normatywnym przepis ten jest zamieszczony, ale decyduje jego treść i cel. Przepisami prawnomaterialnymi są przepisy regulujące bezpośrednio stosunki administracyjnoprawne /określają zachowanie podmiotów/ oraz roszczenia wynikające z tych stosunków /nakładają obowiązki i przyznają prawa lub uprawnienia/. Przepisami procesowymi są zaś normy instrumentalne, które określają drogę i sposób dochodzenia uprawnień wynikających z norm materialnoprawnych. Akt prawny będący regulaminem określa generalnie postępowanie w jakiejś dziedzinie.

Tym samym przepisy zamieszczone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 listopada 1996 r. w sprawie regulaminu dyscyplinarnego funkcjonariuszy Służby Więziennej /Dz.U. nr 135 poz. 634 ze zm./ stanowią w całości przepisy proceduralne określające sposób postępowania przed organami dyscyplinarnymi w Służbie Więziennej, strony i innych uczestników postępowania, ich prawa i obowiązki w postępowaniu, rodzaje rozstrzygnięć, które zapadają w postępowaniu dyscyplinarnym i tryb ich wzruszeń. Skoro więc są to przepisy postępowania to nie można w takiej sytuacji zgłosić wobec nich zarzutu naruszenia prawa materialnego poprzez błędną wykładnię w trybie art. 174 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Sądu Dyscyplinarnego przy Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 lutego 2004 r. 3/II SA/Lu 1064/02 w sprawie ze skargi Mirosława M. na decyzję Sądu Dyscyplinarnego przy Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w L. z dnia 11 lipca 2002 r. (...) w przedmiocie kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby - oddala skargę kasacyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00