Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2005 r., sygn. FSK 1923/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędziowie NSA Włodzimierz Kubiak (spr.), Bogdan Lubiński, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Aleksandra P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 19 kwietnia 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 4147/01 w sprawie ze skargi Aleksandra P. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 15 listopada 2001 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Aleksandra P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 3.600 zł (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2004 r. I SA/Wr 4147/01 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę Aleksandra P. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 15 listopada 2001 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997 r., zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że istotą sporu w sprawie jest ustalenie czy w 1997 r. dochód ze sprzedaży prawa poboru akcji był opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych czy też od tego podatku był zwolniony. Sąd powołał się na przepisy art. 9 ust. 1 i art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./. W świetle pierwszego z powołanych przepisów opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 ustawy. Z kolei art. 18 cytowanej ustawy stanowi, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności rentę, której tytuł prawny stanowi darowiznę lub rozporządzenie ostatniej woli, przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży lub zamiany tych praw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00