Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2005 r., sygn. FSK 1530/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Artur Mudrecki (spr.), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Spółki z o.o. "M.-2" z siedzibą w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 4209/01 w sprawie ze skargi Spółki z o.o. "M.-2" z siedzibą w J. na decyzję Izby Skarbowej w W. Ośrodek Zamiejscowy w J. z dnia 21 listopada 2001 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za marzec 1998 rok 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Spółki z o.o. "M.-2" z siedzibą w J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1.200 zł /tysiąc dwieście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 lutego 2004 r. I SA/Wr 4209/01 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Spółki z o.o. "M.-2" na decyzję Izby Skarbowej w W. Ośrodek Zamiejscowy w J. z dnia 21 listopada 2001 r. (...).

Jak wynika z akt sprawy decyzją z dnia 25 lipca 2001 r. (...) wydaną w wyniku ponownego rozpatrywania sprawy Inspektor Kontroli Skarbowej w W. Ośrodek Zamiejscowy w J. określił Spółce "M.-2" zobowiązanie z tytułu podatku od towarów i usług za marzec 1998 r., zaległość podatkową, odsetki oraz ustalił kwotę dodatkowego zobowiązania.

Czynności kontrolne ujawniły, że Spółka naruszyła przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, co wpłynęło na zmianę rozliczenia podatku. Skarżąca w dniu 26 marca 1998 r. i 30 marca 1998 r. wystawiła faktury (...) oraz (...), dokumentujące sprzedaż towarów na rzecz Spółki "M.-T.". Faktury powyższe były opatrzone zapisem "dokument anulowano" i w miesiącu następującym po miesiącu ich wystawienia pojawiła się kolejna faktura z dnia 1 kwietnia 1998 r. dokumentująca tę samą sprzedaż. W oparciu o pierwotne dokumenty /opatrzone zapisem anulowano/ towar w miesiącu ich wystawienia, tj. w dniu 31 marca 1998 r. został zaksięgowany w dokumentacji księgowej Skarżącej /"zdjęty" ze stanu magazynowego/. Jednocześnie odbiorca towarów w tym właśnie okresie zaewidencjonował ww. faktury w swoich urządzeniach księgowych na podstawie polecenia księgowania. Organ I instancji uznał, że sprzedaż zaistniała w dacie wystawienia faktury pierwotnej i w tym właśnie miesiącu powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Nie deklarując podatku we właściwym miesiącu Spółka zaniżyła kwotę zobowiązania za miesiąc marzec 1998 r. W uzasadnieniu organ wskazał ponadto, że faktury "anulowane" odpowiadają ilościowo i wartościowo fakturze z dnia 1 kwietnia 1998 r., zaś nabywca otrzymał towar w dniu wystawienia faktur "anulowanych" i w tym samym dniu dokonał ich zaksięgowania. Późniejsze korekty ze strony nabywcy dowodzą jedynie istnienia powiązań osobowych pomiędzy stronami transakcji /prezes skarżącej był prokurentem w Spółce nabywającej towary na podatnie kwestionowanych faktur/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00