Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 padziernika 2005 r., sygn. II FSK 285/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędziowie NSA Jacek Brolik (spr.), Bogusław Dauter, Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 21 października 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 października 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 3522/02 w sprawie ze skargi Huberta K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 10 lipca 2002 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu; 2. zasądza od Huberta K. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. kwotę 220 zł (dwieście dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 października 2004 r. I SA/Wr 3522/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił skargę Huberta K. i uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 10 lipca 2002 r. (...)w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy własną decyzję z dnia 19 marca 2002 r. (...) odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta W. z dnia 8 czerwca 2001 r. ustalającej podatek od nieruchomości za 2001 r. a wydaną w związku z wnioskiem podatnika z dnia 11 października 2001 r. W uzasadnieniu tej decyzji Kolegium wyjaśniło, że nie wystąpiła w sprawie przesłanka rażącego naruszenia prawa, o której mowa w art. 247 par. 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. Według Kolegium z uwagi na nieprecyzyjną i budzącą wątpliwości interpretacyjną treść art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./ organ podatkowy, ustalając podatek od nieruchomości wynajmowanej przez skarżącego nie dopuścił się rażącego naruszenia prawa. Takie stanowisko - jak podkreśliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze - znajdowało oparcie w przywołanym w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli zaś chodzi

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00