Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 października 2005 r., sygn. I FSK 179/05

Towary handlowe nabyte przez spółkę cywilną przeznaczone do dalszej odsprzedaży i związane ze sprzedażą opodatkowaną nie zmieniły swojego charakteru z chwilą wniesienia ich do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dla oceny ich charakteru nie ma znaczenia to, czy sama spółka cywilna została zlikwidowana czy też nie, zwłaszcza w sytuacji, gdy aportem objęto całe przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako zorganizowaną całość. Nie można w takim wypadku wymagać od podatnika dokonania korekty deklaracji VAT, w sytuacji, gdy owe towary handlowe w dalszym ciągu przeznaczone były do dalszej odsprzedaży.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 21 października 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Wiesława S., Jerzego K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2004 r., III SA/Wa 438/04 w sprawie ze skargi Wiesława S., Jerzego K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 lutego 2004 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżony wyrok oraz uchyla decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 lutego 2004 r., (...);


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2004 r., III SA/Wa 438/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Wiesława S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 lutego 2004 r., utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z dnia 22 grudnia 2003 r. w której organ podatkowy pierwszej instancji określił wobec rozwiązanej spółki cywilnej F. /działającej uprzednio pod firmą A./ zobowiązanie w podatku od towarów u usług za grudzień 2001 r. i orzekł o solidarnej odpowiedzialności Jerzego K. i Wiesława S. za zaległości spółki w tym podatku za ww. okres rozliczeniowy.

Przedstawiając przebieg postępowania w sprawie Sąd wskazał, iż organ podatkowy pierwszej instancji dokonując rozliczenia podatku za ww. okres zakwestionował prawo odliczenia przez spółkę A. podatku naliczonego przy zakupie towarów, które zostały następnie z innymi składnikami majątkowymi przedsiębiorstwa wniesione aportem do spółki A. 2 spółka z o.o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00