Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2005 r., sygn. I FSK 384/05

W przypadku dokonania zakupu środka trwałego dotyczącego przyszłej sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od opodatkowania należy do ustalenia kwoty podatku związanego ze sprzedażą opodatkowaną zastosować metodę wskazaną w art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Towarzystwa Budownictwa Społecznego "M." Spółki z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 listopada 2004 r. I SA/Ka 2764/03 w sprawie ze skargi Towarzystwa Budownictwa Społecznego "M." Spółki z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 października 2003 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku od towarów i usług za kwiecień 2002 r. oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania w tym podatku za ten miesiąc - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Gliwicach.


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 29 listopada 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Towarzystwa Budownictwa Społecznego "M." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 października 2003 r., utrzymującą w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w T., określającą Spółce kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za kwiecień 2002 r. oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe za ten miesiąc.

Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego wyroku organy podatkowe ustaliły, że strona prowadziła inwestycję- budowę budynku mieszkalnego z mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem oraz z innymi pomieszczeniami /garażami/, przeznaczonymi do sprzedaży, których sprzedaż opodatkowana byłaby stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 procent. W ewidencji zakupów za kwiecień 2002 r. skarżąca Spółka ujęła wydatek wynikający z faktury z dnia 30 kwietnia 2002 r., dotyczącej robót budowlanych wykonanych w tym budynku i odebranych w tym miesiącu na podstawie protokołu odbioru. Zakup ten podatniczka określiła jako służący sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. W deklaracji podatkowej za ten miesiąc podatek naliczony z tej faktury został zaś odliczony w całości. Organy podatkowe uznały to za sprzeczne z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm., powoływanej dalej jako ustawa o podatku od towarów i usług/, uznając iż podatniczce nie przysługiwało odliczenie podatku w całości z uwagi za związek wydatku zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, jak i zwolnioną. Odwołano się w tym zakresie również do regulacji zawartej w art. 20 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i zwrócono uwagę, iż podatnik może rozliczyć podatek naliczony pod warunkiem, iż jest on związany z bieżącą bądź przyszłą sprzedażą opodatkowaną. Jako najbardziej obiektywną metodę rozliczenia podatku z uwagi na jego związek ze sprzedażą opodatkowaną organy uznały podział kwoty tego podatku według udziału pola powierzchni, która służyć będzie sprzedaży opodatkowanej do pola powierzchni wiążącej się ze sprzedażą zwolnioną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00