Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 października 2009 r., sygn. I FSK 732/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. sp. z o. o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 października 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 1602/06 w sprawie ze skargi W. sp. z o. o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 31 lipca 2006 r. nr od [...] do [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 1998 r. i od stycznia do grudnia 1999 r. oraz styczeń i luty 2000 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 października 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1602/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi "W." sp. z o. o. w K. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 31 lipca 2006r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 1998 r. do lutego 2000 r.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji ustalił, że w toku postępowania kontrolnego stwierdzono, iż spółka prowadziła działalność między innymi poprzez wyodrębnione samobilansujące się jednostki organizacyjne, z których część została zarejestrowana jako odrębni podatnicy podatku od towarów i usług. Na rzecz tych oddziałów (będących odrębnymi podatnikami VAT) spółka odpłatnie przekazywała towary i świadczyła usługi, nie naliczając z tego tytułu podatku należnego.

Organy obu instancji uznały, że takie zachowanie spółki naruszało art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm., dalej jako ustawa o VAT). Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność zaskarżonych decyzji ze względu na rażące naruszenie wskazanego przepisu.

Rozpatrując sprawę ponownie Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej powtórnie zakwestionował rozliczenie podatku od towarów i usług dokonane za wskazany okres przez spółkę. W jego ocenie doszło do zawyżenia podatku naliczonego, gdyż spółka odliczała go z naruszeniem art. 20 ust. 2 ustawy o VAT. Skoro bowiem nie dokonywała na rzecz swoich oddziałów, będących odrębnymi podatnikami VAT, czynności, o których mowa w art. 2 ustawy, to nie przysługiwało jej odliczenie podatku naliczonego od towarów i usług zakupionych na ich rzecz. Natomiast w odniesieniu do zakupów, które służyły świadczeniu usług przez jej oddziały nieposiadające statusu odrębnego podatnika podatku VAT, brak prawa do odliczenia wiązał się z faktem, iż oddziały te świadczyły usługi zwolnione od podatku, a tym samym spółka odliczając go naruszyła art. 25 ust. 1. pkt 1 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00