Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2005 r., sygn. FSK 1821/04

Elementy zawarte w art. 65 par. 1 i 2 Kc, takie jak brzmienie oświadczeń woli, zamiar stron, cel umowy oraz okoliczności towarzyszące złożeniu oświadczenia są elementami stanu faktycznego. których nieuwzględnienie przez sąd może być podnoszone jedynie w ramach podstawy z art. 174 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych: 1. Dyrektora Izby Skarbowej w Sz. 2. Danuty J. i Mariusza L. - wspólników s.c. "D." w Sz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 22 kwietnia 2004 r. SA/Sz 1584/02 w sprawie ze skargi Danuty J. i Mariusza L. - wspólników s.c. "D." w Sz. na decyzję Izby Skarbowej w Sz. z dnia 18 czerwca 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2001 r.

- uchyla punkt 1 i 2 zaskarżonego wyroku i w tym zakresie skargę oddala;

- oddala skargę kasacyjną Danuty J. i Mariusza L.; (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 czerwca 2002 r. Izba Skarbowa w Sz. utrzymała w mocy decyzje Pierwszego Urzędu Skarbowego w tym samym mieście z dnia 8 marca 2002 r., określające spółce cywilnej "D." zobowiązania podatkowe i zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług za kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2001 r., a także ustalające jej dodatkowe zobowiązania podatkowe za ten same miesiące.

Organy podatkowe ustaliły, że Spółka w ramach prowadzonej działalności lombardowej udzielała pożyczek pieniężnych na podstawie umów pożyczki z przewłaszczeniem. W celu zabezpieczenia zwrotu pożyczki, biorący pożyczkę przenosił na rzecz Spółki własność rzeczy ruchomych. W przypadku niezapłacenia w terminie pożyczki wraz z odsetkami, Spółka zaspokajała swoje roszczenia, sprzedając rzeczy pożyczkobiorców. W ewidencji prowadzonej przy pomocy kasy fiskalnej, Spółka nie wykazywała jednak kwoty sprzedaży, a jedynie różnicę między tą kwotą, a kwotą udzielonej pożyczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00