Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2004 r., sygn. FSK 619/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędziowie NSA Krystyna Nowak (spr.), Stanisław Bogucki, Protokolant Krzysztof Kołtan, po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Spółki z o.o. "P." z siedzibą w O. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Bydgoszczy z dnia 11 grudnia 2003r. sygn. akt SA/Bd 2543/03 wydanego w sprawie ze skargi Spółki z o.o. "P." z siedzibą w O. na decyzję Izby Skarbowa w B. z dnia 23 czerwca 2003 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od skarżącej Spółki na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 5.400 zł (pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 11 grudnia 2003 r. SA/Bd 2543/03 Naczelny Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę "P." sp. z o.o. na decyzję Izby Skarbowej w B. z 23 czerwca 2003 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, że przedmiotem sporu między stronami było opodatkowanie, zatrzymanego w Spółce, czystego zysku do podziału miedzy wspólnikami, jako nieodpłatnego świadczenia na jej rzecz.

W ocenie Sądu stan faktyczny sprawy był bezsporny i w istotnych dla rozstrzygnięcia okolicznościach sprowadzał się do ustalenia, że w par. 3 umowy Spółki "P." wspólnicy uzyskiwali prawo do udziału w czystym zysku przeznaczonym do podziału przez Zgromadzenie Wspólników Spółki proporcjonalnie do udziałów. Jednocześnie par. 8 tej umowy stanowił, że w spółce z odpisów z zysku do podziału tworzony jest fundusz rezerwowy i fundusz dla załogi, zastrzegając możliwość tworzenia innych funduszów zgodnie z prawem lub uchwałą Zgromadzenia Wspólników. Zmianą umowy spółki, dokonaną w formie aktu notarialnego w dniu 21 marca 1994 r. uchwalono, że Zgromadzenie Wspólników zyskało prawo do decydowania o przeznaczeniu zysku - organ ten mógł tworzyć w Spółce fundusze, w szczególności fundusz rezerwowy, fundusz rozwoju oraz inne fundusze celowe, decydując o ich przeznaczeniu. Na podstawie par. 18 umowy przyjęto, że do wyłącznej kompetencji Zgromadzenia Wspólników należy rozporządzenie czystym zyskiem Spółki za ubiegły rok.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00