Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2000 r., sygn. III SA 2252/99
1. Poprzez podejmowane w kolejnych latach przez Zgromadzenie Wspólników Spółki uchwały o przeznaczeniu - wbrew przepisom kodeksu handlowego i postanowieniom umowy spółki - wypracowanego w roku poprzednim zysku w całości na bieżące finansowanie działalności produkcyjnej Spółki, wspólnicy w istocie udzielali Spółce nieoprocentowanego kredytu z przypadających im do podziału kwot zysku. Dzięki takiemu działaniu Spółka korzystała nieodpłatnie przez cały rok z obcych środków pieniężnych na potrzeby związane ze swoją działalnością. Zostały zatem spełnione przesłanki określone w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./.
Z treści przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy nie wynika, aby nie obejmował on nieodpłatnych świadczeń pieniężnych /wobec ich wskazania w pkt 1/, bowiem przychodem w rozumieniu tego przepisu jest wartość nieodpłatnych świadczeń, która może być wyrażona wyłącznie w pieniądzu.
2. Zakres prac polegających na całkowitej wymianie systemu grzewczego z zanieczyszczającego środowisko centralnego ogrzewania przy zastosowaniu opałowego miału węglowego na ekologiczne ogrzewanie gazowe z wykorzystaniem na inne cele wolno stojącego budynku dotychczasowej kotłowni daje podstawy do przyjęcia, że w efekcie tych robót instalacja c.o. została rozbudowana i poniesione nakłady spowodowały wzrost wartości użytkowej przedmiotowego budynku w stosunku do jego wartości z dnia przyjęcia do używania, mierzonej w szczególności okresem używania i kosztami eksploatacji. Nastąpiło więc ulepszenie budynku biurowo-magazynowego, będącego środkiem trwałym majątku Spółki, zgodnie więc z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. "c" ustawy wydatki poniesione na wykonanie powyższych robót nie mogły być zaliczone do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodu, lecz o kwotę tych nakładów należało zwiększyć wartość początkową ulepszonego środka trwałego, stanowiącą podstawę dokonywania zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środka trwałego.