Wyrok NSA z dnia 9 września 2004 r., sygn. FSK 445/04
Umowa zamiany obligacji Skarbu Państwa na udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 9 września 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w O. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 czerwca 2003 r. III SA 3143/01 wydanego w sprawie ze skargi Hanny M. i Jana M. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 15 października 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych - oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Izba Skarbowa w O. decyzją z dnia 15.10.2001 r., na podstawie art. 220 par. 2 i art. 233 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Urzędu Skarbowego w O. z dnia 28.06.2001 r. w sprawie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r., utrzymała zaskarżoną decyzję w mocy.
W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa podniosła, że znajdująca się w aktach umowa z dnia 18. kwietnia 2000 r. nie jest umową zamiany akcji na obligacje Skarbu Państwa.
Umowa ta, w ocenie Izby, w części jest umową przeniesienia własności posiadanych przez wspólników Spółki z. o.o. "P." udziałów w tej spółce o określonej wartości nominalnej na rzecz belgijskiej Spółki "S." za kwotę łącznie 4.307.301,09 USD - czyli umową sprzedaży udziałów a w części zatytułowanej przeniesienie obligacji - nieważną czynnością prawną.
Jak wynika bowiem z treści par. 2 umowy w dacie jej zawarcia Spółka "S." nie była właścicielem obligacji Skarbu Państwa a dopiero miała je nabyć i przenieść ich własność na rzecz udziałowców "P.".
Według art. 603 i art. 604 Kc przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność innej rzeczy. Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. W szczególności stosuje się art. 555 Kc. Przedmiotem zamiany mogą być zatem prawa. Zgodnie z art. 155 Kc umowa sprzedaży i zamiany rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej lub, że strony inaczej postanowiły. Prawa majątkowe inkorporowane w treści papierów wartościowych - mimo, że mogą być na okaziciela - odpowiadają pojęciu rzeczy oznaczonej co do tożsamości. Akcje czy obligacje bowiem, zawsze są indywidualnie oznaczone co do emitenta, wartości nominalnej, nr serii oraz warunków emisji.