Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2003 r., sygn. SA/Bd 1057/03

Merytoryczna ocena prawidłowości i zasadności pytań egzaminacyjnych nie stanowi elementu postępowania administracyjnego stricte i należy do wyłącznej kompetencji organów uczelni.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2003 r. przy udziale (...) sprawy ze skargi Michała L. na decyzję Rektora Uniwersytetu im. M. K. w T. z dnia 8 lipca 2002 r. (...) w przedmiocie odmowy przyjęcia na studia - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Rektor Uniwersytetu im. M. K. w T. decyzją z dnia 19 sierpnia 2000 r. (...) działając między innymi w oparciu o art. 41 ust. 5 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym /Dz.U. nr 65 poz. 385 ze zm./ oraz uchwały Senatu Uniwersytetu M. K. z 30 listopada 1999 r., z 22 maja 2001 r., 27 listopada 2001 r. i 19 grudnia 2001 r. w sprawie zasad i trybu przyjmowania kandydatów na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2002/2003 (...) po rozpatrzeniu odwołania Michała L. od decyzji Komisji Rekrutacyjnej Wydziału Filologicznego z dnia 8 lipca 2002 r. (...) o nie przyjęciu na studia oraz działając na wniosek Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie Komisji Rekrutacyjnej. Według ustaleń dokonanych w toku postępowania Michał L. nie zdał egzaminu wstępnego. Egzamin składał się z dwóch etapów i obejmował test gramatyczno-leksykalny z języka niemieckiego oraz pisemną wypowiedź /rozprawkę/ w języku polskim na jeden spośród trzech przedstawionych do wyboru tematów. Zgodnie z uchwałą nr 74 senatu UMK z 18 grudnia 2001 r. w sprawie zasad i trybu przyjmowania i zakresie egzaminów wstępnych dla kandydatów na pierwszy rok studiów (...) ocena niedostateczna z jednej choćby części egzaminu eliminowała kandydata. O przyjęciu na studia decydowała średnia pozytywnych ocen uzyskanych z poszczególnych części egzaminu. Egzamin oceniany był na stopnie w skali od 2-5. Tymczasem skarżący z testu języka niemieckiego uzyskał 21,5 punktów, przy czym minimum gwarantujące zdanie egzaminu, to uzyskanie 40 punktów. Test ten zatem zakwalifikowany został na ocenę niedostateczną. Również rozprawka w języku polskim została oceniona negatywnie /ndst./. W tych okolicznościach Komisja Rekrutacyjna wydała decyzję o nie przyjęciu Michała L. na pierwszy rok studiów, a Rektor wyższej uczelni nie widział podstaw do uwzględnienia złożonego przez Michała L. odwołania. Zważyć przy tym należy, że odwołujący się podnosił, że nie przesłano mu żadnych dowodów niezdania egzaminu, uprawdopodabniających decyzję o nieprzyjęciu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00