Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 marca 1993 r., sygn. SA/Wr 1287/92

Przedmiotem zarzutu w toku weryfikacji decyzji odmawiającej przyjęcia na studia wyższe może być także naruszenie uchwały właściwego organu uczelni /art. 141 ust. 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym - Dz.U. nr 65 poz. 385/, według której treść pytań egzaminacyjnych powinna być objęta programem nauczania w szkołach średnich.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Doroty M. na decyzję Rektora Akademii Medycznej w W. z dnia 28 lipca 1992 r. w przedmiocie odmowy przyjęcia na pierwszy rok studiów i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 i 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Akademii Medycznej w W. na rzecz skarżącej kwotę dwa miliony dwieście osiemdziesiąt tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.


UZASADNIENIE

Dorota M. /kończąca studia na Wydziale Farmacji/ ubiegała się w roku akademickim 1992/1993 o przyjęcie na I rok studiów na Oddziale Stomatologii Akademii Medycznej w W. Decyzją Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej z dnia 8 lipca 1992 r. /bez numeru/ odmówiono jej przyjęcia na studia, albowiem za egzamin testowy otrzymała 76 punktów, gdy tymczasem minimalna liczba punktów kwalifikująca do przyjęcia na studia wynosiła 77.

W odwołaniu od tej decyzji Dorota M. zakwestionowała prawidłowość umieszczenia w teście egzaminacyjnym pytania nr 50 z biologii, które wykracza poza program nauczania w szkole średniej. Jednak Rektor Akademii, kierując się wnioskiem Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, utrzymał to rozstrzygnięcie w mocy swoją decyzją z dnia 28 lipca 1992 r. nr RD/531/92, a w jej uzasadnieniu stwierdził tylko, że "rozpatrywanie zastrzeżeń co do prawidłowości sformułowania pytań oraz właściwych na nie odpowiedzi nie leży w gestii Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej", uwagi kandydatki zaś "zostały przesłane do Krajowej Rady Egzaminów Medycznych". W aktach sprawy znajduje się także późniejsze pismo /z dnia 11 września 1992 r./ Rektora, informujące kandydatkę, że według oceny Krajowej Rady Egzaminów Medycznych zgłoszone zastrzeżenia "nie są uzasadnione".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00