Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2003 r., sygn. IV SA 1576/02

Nie może być podstawą stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę /art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa/ brak stanowiska organu do spraw ochrony zabytków występujący w dacie wydania tej decyzji w sytuacji, gdy pozytywne stanowisko tego organu zostało uzyskane przez inwestora po wydaniu pozwolenia na budowę.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ireny i Bernarda C. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 20 lutego 2002 r. (...) w przedmiocie pozwolenie na budowę - uchyla decyzję I i II instancji.


UZASADNIENIE

W rozpatrywanej przez Naczelny Sąd Administracyjny sprawie wystąpił następujący stan faktyczny:

Centralny organ administracji publicznej stwierdził nieważność decyzji organu wojewódzkiego oraz poprzedzającej ją decyzji właściwego w sprawie organu gminy zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej Spółdzielni Mieszkaniowej pozwolenia na budowę IV kondygnacyjnego budynku mieszkalnego. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podano, iż jak wykazało postępowanie prowadzone w trybie nadzoru, pomimo obowiązku wynikającego z decyzji organu gminy ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla danej inwestycji, projekt budowlany "nie został uzgodniony ze Służbą Ochrony Zabytków". Pozytywną opinię organ ochrony zabytków wyraził jedynie w odniesieniu do projektu koncepcyjnego, przedstawionego do decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00