Wyrok NSA z dnia 16 maja 2003 r., sygn. III SA 2182/01
Art. 128 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ stanowi, że decyzja ostateczna może być uchylona lub zmieniona, może być stwierdzona jej nieważność oraz wznowione postępowanie tylko w wypadkach przewidzianych w tej ustawie oraz w ustawach podatkowych.
Żaden z wymienionych szczególnych trybów postępowania nie uprawniał do badania sprawy analogicznego do dokonywanego w postępowaniu odwoławczym; byłoby to bowiem niedopuszczalne rozpoznawanie sprawy w III, a nawet w IV instancji.
Samo powołanie się przez stronę na przesłankę z art. 240 par. 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej bez wykazania, iż przesłanka ta faktycznie wystąpiła nie obligowało organów podatkowych do dokonywania ponownej oceny już ocenionego - w postępowaniu "zwykłym" - materiału informacyjnego stanowiącego podstawę wydania kwestionowanej decyzji.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "R." Sp. z o.o. z siedzibą R.-G. na decyzję Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2001 r. (...) odmawiającą uchylenia, po wznowieniu postępowania, decyzji w sprawie wymiaru podatku dochodowego od osób prawnych za 1995 r. - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z 28.08.1998 r. (...), wydaną na podstawie art. 233 par. 1 pkt 2 lit. "a" i art. 21 par. 3 Ordynacji podatkowej, Izba Skarbowa w "B.-B.", po rozpatrzeniu odwołania Technicznego Przedsiębiorstwa Remontowo-Modernizacyjnego "R." sp. z o.o. w R.-G. od decyzji Urzędu Skarbowego w Ż. z 24 września 1997 r., określiła we własnym zakresie wysokość zobowiązania Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 1995 r.
Z uzasadnienia decyzji wynikało, że organy podatkowe wyłączyły z kosztów uzyskania przychodów /zadeklarowanych przez Spółkę/, m. in., wydatki poniesione na zakup części zamiennych, udokumentowane 77 fakturami wystawionymi przez prywatną firmę Mariana P.: Techniczne Biuro Handlowo-Usługowe "R.". Z zakupu części o wartości 669.343,87 zł Spółka, w ramach prowadzonej działalności, wykorzystała części o wartości 99.193,87 zł. Koszty stanowiące różnicę między wskazanymi sumami organy podatkowe uznały za nie mające związku z przychodem spółki; powołano postanowienia art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.